Wiosna... Czas na lampy ogrodowe

Wiosna... Czas na lampy ogrodowe

W końcu wiosna zagościła na dobre. Przyroda powoli budzi się do życia i niedługo wszystko się zazieleni. Jest to idealny czas, żeby zaplanować zmiany w ogrodzie i przydomowych oazach zieleni. Obszerny ogród czy mały ogródek przy mieszkaniu – każda forma może być atrakcyjna i możemy czuć się w niej dobrze, jeśli o nią zadbamy i zaprojektujemy ją w odpowiedni sposób. Jakie zatem dobrać oświetlenie, aby po zmroku ogród wyglądał równie efektownie jak za dnia?

Światło słoneczne dla ogrodu jest tym samym co tlen dla człowieka. Dzięki promieniom słonecznym zachodzi fotosynteza, dzięki której rośliny rosną produkując przy tym tlen. O ile światło słoneczne jest niezbędne do życia, to bez oświetlenia sztucznego można się obejść, jednak odpowiednio dobrane oświetlenie może po zmroku zaczarować ogród grą świateł, kolorów i cieni. Trzeba się tylko dokładnie zastanowić jakie formy i modele lamp ogrodowych wybrać na etapie projektu, aby zamierzony efekt wizualny został osiągnięty. Latarnie, słupki oświetleniowe, kinkietylampy wiszące i oprawy najazdowe. Możliwości jest wiele i wszystko zależy od naszej pomysłowości i kreatywności.

Jeśli mamy to szczęście i posiadamy duży ogród, pole do popisu jeśli chodzi o dekorację światłem jest naprawdę duże. Kiedy w ogrodzie występują alejki czy chodniki, można je wyróżnić po zmroku na kilka sposobów. Najbardziej klasyczną i powszechną formą oświetleniową jest wykorzystanie latarni. Latarnie występują tez w różnych stylach. Można zdecydować się na styl klasyczny, a kiedy ogród ma bardziej nowoczesny charakter, bez problemu znajdziemy modernistyczne formy. Mniej okazałą ale jednocześnie bardzo efektowną opcją jest wykorzystanie słupków oświetleniowych. Wśród słupków dominuje nowoczesność. Styl raczej skandynawski o prostych kształtach. W chodnikach i alejkach sprawdzą się również oprawy najazdowe montowane dogruntowo. Obecnie występujące na rynku oprawy najazdowe poprzez specjalną konstrukcję z pewnego rodzaju „czapką” na części świecącej rozpraszają światło po podłożu. Klasyczne lampy najazdowe świecące ku górze idealnie sprawdzą się w oświetlaniu elewacji budynku czy jakiejś konstrukcji, którą chcemy uwidocznić po zmroku.

Kinkiety i lampy wiszące doskonale spiszą się w oświetleniu balkonów, tarasów lub drzwi wejściowych albo bram garażowych. Bardzo ciekawym i jednocześnie praktycznym pomysłem jest montowanie tych form na bramach wjazdowych do posesji a dokładnie na słupach i murkach, które wchodzą w skład ogrodzenia. Kinkietylampy wiszące dadzą dużo światła podczas spotkań na świeżym powietrzu na tarasach werandach czy balkonach. Zwłaszcza zewnętrzne lampy wiszące najlepiej sprawdzą się w tej roli.

Bardzo popularne klomby kwiatowe czy rabatki, mogą magicznie wyglądać po zmroku, kiedy oświetlimy je lampami kierunkowymi lub modnymi ostatnio kulami świetlnymi.

Wszystkie formy oświetlenia potrzebnego do oryginalnego oświetlenia ogrodu znaleźć można w eświatło.pl. Na szczególną uwagę zasługuje oferta norweskiego Norlysa. Wiosna z kolei jest idealnym czasem do zmian w aranżacji ogrodu i montowaniu oświetlenia, ponieważ przyroda rodząca się do życia po zimowym śnie, szybko odbuduje trawniki, które często wymagają rozkopania, aby położyć w ziemi niezbędna instalację elektryczną do zasilenia lamp ogrodowych.

Leave a Reply