Wielkość żyrandola

Wielkość żyrandola

Przy projektowaniu i dekorowaniu pomieszczeń w domu czy mieszkaniu zachodzimy w głowę w jakim stylu urządzimy poszczególne pomieszczenia. Jaki styl, klasyczny czy nowoczesny, jest nam bliższy i w jakiej aranżacji będziemy się czuć lepiej. Kiedy zdecydujemy się na to, czy pójdziemy w modernistyczne wnętrza, a może w te bardziej tradycyjne i wytworne, przychodzi czas na umeblowanie i dobór odpowiednich dodatków. Jednym z kluczowych będzie żyrandol, który może już nawet nie jest dodatkiem, a pierwszoplanową postacią w całokształcie projektu.

 

Jak odpowiednio dobrać żyrandol do salonu? Jest kilka wskazówek, którymi należy się kierować, żeby z jednej strony nie przesadzić z formą, a z drugiej aby nasz wybór nie okazał się zbyt skromny do wnętrza i dobranych do niego innych przedmiotów. Wszystko zależy od stylu w jakim będziemy urządzać wnętrze. Na początek jednak pomyślmy o rozmiarze. Istnieje wzór, który pomoże w doborze wielkości żyrandola. Aby określić jego średnicę należy posłużyć się następującym wyliczeniem:

 

Szerokość i długość pokoju podzielić przez 30, iloczyn tych liczb dodać i pomnożyć przez 2,5

 

Przyjmując, że nasz przykładowy salon ma wymiary 400cm na 450cm, odpowiednia średnica wynosi w przybliżeniu 70cm. Co do wysokości, zaleca się, aby odległość żyrandola od podłogi wynosiła co najmniej 210cm. W pomieszczeniach, gdzie całkowita wysokość do sufitu nie przekracza 250cm zaleca się zastosować plafon zamiast lampy wiszącej. Ma to spory wpływ na naświetlenie, ponieważ im oprawa znajduje się wyżej, tym zasięg światła jest większy i jasność ogarnie większą cześć pokoju.

 

Żyrandol w jadalni powinien wisieć około 75 cm powyżej stołu (licząc do spodu żyrandola). W większości modeli lamp wiszących wysokość żyrandola da się modyfikować, poprzez usunięcie ogniw w łańcuchu, skrócenie lub wydłużenie linek mocujących lub przez przesunięcie ruchomego elementu jego korpusu.

 

Kolejną ważną kwestią przy doborze oświetlenia sufitowego, jest kierunkowość światła. Skierowane ku górze równomiernie rozchodzi się po suficie i efektywnie rozświetla wnętrz. Kiedy strumień skierowany jest ku podłodze, uzyskujemy wizualny efekt obniżenia pomieszczenia i w niskim salonie może sprawiać wrażenie nadmiernego przytłoczenia. Plafony regulowane, kierujące oświetlenie na boki, daje nierównomierne oświetlenie, co z kolei daje możliwość większego rozjaśnienia przedmiotów w pokoju, które chcemy wyeksponować.

 

Klasyczne żyrandole dobrze będą czuły się w większości pomieszczeń połączenie współczesnej prostoty i praktyczności z starodawnym przepychem ciągle jest popularne. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić ze strojnością takiego żyrandolu. Dekoracja lampą klasyczną musi nawiązywać do całości aranżacji. Od każdej reguły są jednak wyjątki, i jeśli spotkamy klasyczny, kryształowy żyrandol w pomieszczeniu industrialnym czy loft, również możemy westchnąć z zachwytu.

 

Wyjątkowo eleganckie lampy w stylu retro to elegancja i przepych same w sobie. Okazałe, wysokie żyrandole kryształowe, duża ilość zdobień, błyszczące kamienie, oprawki przypominające świece. Bogata klasyka idealnie sprawdzi się w stylu pałacowym, i klasycznym. Żyrandol w stylu retro będzie prawdziwą wizytówką wnętrza, w którym zagości. Bez wątpienia skupi na sobie uwagę i wzbudzi zachwyt u wszystkich, którzy na niego spojrzą.

 

Styl nowoczesny, obecnie najpowszechniejszy ze względu na prostotę i funkcjonalność, wpisze się w większość aranżacji i projektów. W rozwiązaniach modernistycznych stawia głównie na praktyczność przedmiotów, jednak jak w każdej lampie, aspekt dekoracyjny jest niezwykle ważny. Wiele nowatorskich propozycji są niczym nowoczesne dzieła sztuki. Ten styl nie będzie już pasował do wszystkich pomieszczeń. Trzeba umiejętnie i rozważnie podejść do wyboru odpowiedniej formy.

 

Uzupełnieniem żyrandoli w aranżacji wnętrza są oczywiście kinkiety i lampy stojące. Większość producentów tworząc kolekcje oświetlenia dba o to, aby można było skompletować w jednym stylu wszystkie formy: sufitowe, ścienne i stojące.

Leave a Reply