Jaka lampka przy łóżku?

Jaka lampka przy łóżku?

Nieodzownymi elementami dekoracyjnymi każdej sypialni są lampki nocne. To one zawsze są pod ręką, jeśli wyrwani ze snu chcemy zaświecić światło, czy kiedy potrzebujemy światła czytając przed snem ulubioną książkę. Lampka nocna musi być zatem praktyczna, a jej walory estetyczne powinny realnie wzbogacać wystrój sypialni. Jaką lampkę zatem wybrać?

 

Abażurowa klasyka

Lampka nocna z materiałowym abażurem, to bez wątpienia najbardziej charakterystyczny element oświetlenia, który kojarzy się z sypialnią. Ponadczasowa klasyka bardzo dobrze ma się w obecnych aranżacjach i projektach akurat tego szczególnego pomieszczenia. Abażury materiałowe to nieprzebrane morze możliwości. Różnorodność wzorów i kolorów pozwala na dobranie tego odpowiedniego, do każdego koloru przewodniego wystroju, do barw ścian i innych dodatków. Abażury można zmieniać przez co są jeszcze bardziej praktyczne. Zwykle montowane w bardzo łatwy sposób w kilka minut mogą być zastąpione innym wzorem lub ubarwieniem w zależności od tego chociażby jaką pościel używamy w danej chwili. Taka rotacja abażurami sprawi, że w sypialni po prostu coś się dzieje z wystrojem, i nawet taki mały estetyczny zabieg potrafi sprawić, że całkowicie odmieniamy dekoracyjnie nasze miejsce do odpoczynku. Sama lampa może pozostać zawsze ta sama.

 

Kształt, forma wielkość…

Lampy stojące jako jeden z rodzajów oświetlenia to bardzo obszerna rodzina. Nie jest z resztą powiedziane, że jeśli jakaś lampa produkowana jest właśnie z myślą o sypialniach, może się znaleźć ona tylko tam. Wszystko zależy od naszej kreatywności i poczucia smaku, lub od ustaleń z projektantem wnętrz. Lampa, która dobrze wygląda dumnie stojąc na komodzie, stole czy parapecie, idealnie może się sprawdzić na stoliku przy łóżku czy nakastliku. Przy doborze lampy pamiętać należy jednak głównie o wielkości podstawy. Zwykle właśnie nakastliki czy stoliki przy łóżku nie są wyposażone w zbyt duży blat i jeśli dodatkowo umieszczona zostanie na nim właśnie lampka z przesadnie dużą podstawą, zabraknie tam miejsca nawet na telefon komórkowy, zegarek czy chociażby szklankę wody. Lampy stołowe o pękatych formach lepiej sprawdzą się w salonach, jadalniach czy w gabinetach. Do sypialni szukajmy raczej wyższych i smukłych w budowie form.

 

A może tak od sufitu…

Idealną alternatywą dla klasycznych lamp stojących, będą ich siostry wiszące na ścianach lub na suficie… W końcu na obecnym rynku oświetlenia projektanci wręcz prześcigają się w pomysłach o coraz to nowszych pomysłach. Zamiast zagracać sobie nakstlik można śmiało zamontować na długim łańcuchu lub lince montażowej i przewodzie lampę wiszącą. Jeszcze bardziej praktyczny będzie kinkiet, który abażur będzie miał na zbliżonej wysokości co lampa stojąca, a nie będzie zajmował powierzchni blatu stolika. Można też pomyśleć o kinkiecie kierunkowym, który jest wyjątkowo przydatny dla miłośników czytania w łóżku przed snem. Dzięki regulacji skierujemy strumień światła tak, że po prostu będzie nam się bardzo wygodnie czytało nie nadwyrężając wzroku. Tak naprawdę wszystko zależy od pomysłu, a każdy, dzięki któremu nasza sypialnia będzie nam się bardziej podobała okaże się odpowiedni.

1 Comments

  • Avatar
   Waldek
   mar 26, 2018

   Piękne lampy eswiatlo.pl

Leave a Reply